Zpět do obchodu

Registrace

Obranyschopnost a diabetes

 

Diabetes často doprovází další zdravotní obtíže, jako např. snížení imunity - narušení obranyschopnosti organismu.

Vysvětlení oslabení obranyschopnosti

Abnormální hodnoty glukózy jsou spojeny s poruchami funkcí leukocytů - bílých krvinek, odpovědných za ochranu před infekcí. Jako základní prvek imunitního systému jsou zodpovědné za fagocytózu, což je proces absorpce patogenů buňkami nazývanými fagocyty. Pro její správné fungování je potřeba nezbytná energie získávána z glykolýzy. Nedostatek inzulínu typický pro diabetes má vliv na postižení glykolýzy a s tím spojený průběh fagocytózy. Fagocyty mají sníženou schopnost neutralizovat působení virů, plísní a bakterií na organizmus, což vede k častějšímu a intenzivnějšímu průběhu infekcí. Zhoršuje se také hojení ran a obranné procesy organizmu. Diabetici by proto měli o své zdraví intenzivně pečovat.

Vzhledem k vlivu na imunitní systém diabetiků, je velmi důležitá pravidelná kontrola glykémie, o to s větší intenzitou, pokud je pacient nemocný. Je důležité co nejdříve identifikovat zdroj infekce a nasadit vhodnou léčbu.

U diabetiků navíc horečka ztěžuje kontrolu glykémie, proto není radno podceňovat žádné příznaky nachlazení, chřipky nebo jiného respiračního onemocnění.

Když tělo bojuje proti bakteriím a virům, stává se méně citlivé na inzulín, hladina glukózy přitom stoupá. Proto je vhodné navštívit lékaře hned při prvních příznacích infekce. V případě horšího průběhu nemoci může být nutná hospitalizace a regulování hladiny glukózy v nemocničním prostředí.

Jak můžete svému tělu pomoci proti infekcím a zánětům?

- vzdejte se nikotinu a alkoholu - toxiny v nich obsažené narušují syntézu imunitního systému,
- hýbejte se - pravidelná fyzická aktivita posiluje imunitní systém. Cvičit můžete i doma,
- zdravě se stravujte - vyhýbejte se zpracovaným potravinám s nadměrným obsahem cukru, dodržujte vyváženou stravu,
- často si myjte ruce - zamezíte tak šíření bakterií, vyvarujte se však používání dezinfekčních prostředků, diabetici mají citlivější pokožku,
- pijte hodně vody, vyhýbejte se slazeným nápojům a kávě,
- mějte pod kontrolou svůj stres - stres má velmi negativní vliv na imunitní systém, dodržujte pravidelné přestávky na odpočinek a dopřejte si dostatek spánku.

ZDROJ:
Klinická doporučení pro diabetiky 2019. Prohlášení diabetologické společnosti "Praktická diabetologie", sv. 5

Zpět do obchodu