Zpět do obchodu

Registrace

Sportem ke zdraví

 

Obrázek11

 

Fyzická aktivita - vzhledem k jejím četným výhodám - je nedílnou součástí péče o zdraví každého člověka, velkou roli hraje také u diabetiků" [1].

Fyzická aktivita u chronicky nemocných pacientů

u diabetiků a jiných chronicky nemocných pacientů je potřeba dodržovat několik základních pravidel:

- necvičit na prázdný žaludek (cvičení se doporučuje 2 hodiny po lehkém jídle),
- z počátku by měla být pohybová aktivita mírnější, přizpůsobená schopnostem pacienta, přičemž optimálních výsledků je dosahováno pravidelnou fyzickou námahou, nejlépe každodenní (alespoň každé 2-3 dny),
- před zahájením cvičení byste neměli zapomínat na 5-10minutovou lehčí rozcvičku a po cvičení je vhodné zařadit také uklidňující cvičení,
- předcházejte dehydrataci těla a pocitu žízně,
- při tréningu nebo procházce mějte u sebe snadno stravitelné sacharidy, pro případ náhlého poklesu hladiny glukózy v krvi,
- cvičte v pohodlné obuvi, nezapomínejte na péči o nohy a zabraňujte riziku jejich poranění při sportu,
- doporučená fyzická aktivita logicky zrychluje dech a tep, namáhejte se však pouze do doby, kdy jste schopni bez problému mluvit, vyhněte se stavům dušnosti,
- necvičte při nachlazení, infekci, zánětu, horečce, chřipce nebo když se necítíte dobře.

Na co by neměl zapomínat diabetik:

- kontrolujte hladinu glukózy v krvi před a po cvičení,
- pokud se necítíte dobře, změřte si hladinu cukru také v průběhu tréninku,
- nikdy necvičte bezprostředně po jídle nebo podání inzulínu (vyčkejte alespoň hodinu),
- okamžitě přestaňte cvičit, pokud se necítíte dobře nebo máte podezření, že byste mohli mít hypoglykémii,
- dodržujte pitný režim, doporučujeme pít čistou vodu, vyhýbejte se syceným nápojům a džusům, které obsahují cukry a mohou způsobit hyperglykémii,
- věnujte zvýšenou pozornost nohám, zejména při cvičení, mějte padnoucí a pohodlnou obuv,
- vždy mějte připravenou svačinu pro případ, že by Vám klesla hladina glukózy.

Lidé s diabetem I. typu, po potvrzení lékaře, že se mohou věnovat určité sportovní aktivitě, musí věnovat zvýšenou pozornost hladině glykémie na začátku i v průběhu aktivity. Dle doporučení:

- pro aerobní cvičení je to interval 126-180 mg/dl
- pro silové cvičení je hladina 90-180 mg/dl

 

Čím je vhodné začít?


V první řadě je nutné začínat pozvolna, zvláště pokud jste se zatím příliš nehýbali.

Doporučujeme začít s 15minutovými procházkami. Po několika dnech můžete procházky prodloužit o několik minut. Nakonec byste měli denně chodit alespoň 30 minut, nejlépe hodinu.

Pokud nemáte rádi procházky, můžete místo toho jezdit na kole. Vhodnou aktivitu volte dle ročního období a životního stylu.
Může být pro Vás prospěšné a motivující vybrat více druhů pohybových aktivit pro různé dny v týdnu.

Dalším krokem je pak pravidelnost cvičení. Nelze očekávat uspokojivé výsledky, pokud se činnosti nevěnujeme dostatečně.
Mírné cvičení provádějte alespoň 30 minut každý den v týdnu, nejméně však 4krát týdně.

Připravte si cvičební plán předem a pokuste se ho dodržovat. Můžete si vést také deník aktivit a připomínat si tak nadcházející aktivity. To Vás bude motivovat k dodržovaní stanoveného cíle.

Zvolte pro cvičení vhodný oděv, nejlépe přímo sportovní oblečení - funkční a prodyšné. Oblečení by mělo být pohodlné a mít správnou velikost aby jste zamezili vzniku různého typu oděrek na kůži.

Po cvičení nezapomínejte na uklidňující cvičení, to by mělo trvat cca 10 minut.

 

Péče o nohy a fyzická aktivita

Každý diabetik by neměl zapomínat na to, že jedním z komplikací diabetu je zhoršená citlivost drobných odřenin a úrazů. Časem se mohou drobné rány vzhledem ke zhoršenému hojení změnit na vážný problém. Diabetes je také doprovázen plísňovými infekcemi, proto je nutné dbát na hygienu.

Sportovní obuv je potřeba volit pohodlnou a měkkou, nejlépe určenou pro konkrétní sport, jako je aerobik nebo běh.
Pamatovat je třeba i na vhodný výběr ponožek.

Bezprostředně po cvičení by se měla chodidla umýt ve vodě 37°C a důkladně osušit, přičemž věnovat zvýšenou pozornost prostoru mezi prsty.

Po každém cvičení zkontrolujte nohy pro ujištění se, že nedošlo k žádným škrábancům nebo oděrkám. Zvýšenou pozornost věnujte také délce nehtů, ty by se měly zkracovat pouze pomocí pilníku.

Riziko nízké hladiny glukózy v krvi během fyzické aktivity

Při cvičení se glukóza více spotřebovává a tím se i snižuje její hladina v krvi. Pro zamezení tohoto efektu nesmíte cvičit nalačno a v případě nižší hladiny než 100 mg/d.

Upozorněte osoby, se kterými cvičíte, že jste diabetik, aby mohli v nutném případě včas zareagovat a poskytnou pomoc. Sledujte své tělo a věnujte pozornost symptomům.

Příznaky hypoglykémie po cvičení mohou být následující:

- zrychlený tep,
- celkové oslabení,
- ospalost,
- závratě,
- svalový třes,
- bolesti břicha.

Pohyb a vyvážená strava jsou základem boje o štíhlou linii. Fyzická aktivita má pozitivní vliv na lipidový profil diabetika, zvyšuje koncentraci „dobrého“ cholesterolu a snižuje koncentraci toho „zlého“.

Mezi hlavní pozitiva fyzické aktivity u osob nemocných diabetem je možné uvést:

- pomoc při udržení stálé koncentrace glukózy v krvi

- zvýšení reakce buněk na působení inzulínu (snížení inzulínové rezistence)

- snížení krevního tlaku

- redukce rizika pozdních cévních poruch (infarkt myokardu nebo mozková mrtvice)

- umožnění snížení dávek perorálních léků

- zvýšení odolnosti organizmu

- zpoždění nebo předcházení rozvoje komplikací cukrovky

- všeobecné zlepšení psychického a fyzického stavu

 

Fyzická aktivita jako součást léčby diabetes druhého typu

Významným elementem léčby diabetes druhého typu, který se často pojí s nadváhou nebo obezitou, je snížení hladiny tukové tkáně a udržení správné hmotnosti těla. Tento způsob nefarmakologické léčby, založené na spojení fyzické aktivity a správné stravy, se zahajuje, pokud koncentrace glukózy není na tolik vysoká, že je nutné podávat inzulín nebo nasazení farmakologické léčby. Fyzický výkon je doporučován také při rozvinuté cukrovce druhého typu, která je léčená podáváním léků.

Nejlepší druh fyzické aktivity pro osoby s diabetem

Nejlepší volbou je cvičení založené na modelu kyslíkově-aerobním (cardio) s přiměřenou intenzitou: „rytmické, opakované a táhlé pohyby té stejné velké skupiny svalů alespoň 10 min.“ Při takovém výkonu je pohyb způsobovaný prací svalů, a glukóza se spaluje pomocí kyslíku. Vede to ke snížení hladiny glukózy v krvi, a po ukončeném cvičení je organismus dokonce až několik hodin citlivý na inzulín.

Další fyzická aktivita, vhodná pro osoby s diabetem druhého typu je „nordic walking“. Je doporučován zejména obézním osobám v různém věku a také starším osobám.

Mezi bezpečné aktivity patří také procházka, rychlá chůze nebo umírněný běh a tanec. Je možné také jezdit na kole, plavat, zkusit vodní aerobic, hrát baseball nebo volejbal.

Zařadit pohyb každý den, alespoň 5 týdně, se správnou intenzitou, která by neměla vést k zadýchání. Tyto osoby by se měly vyhýbat cvičení s vysokou intenzitou, intervalovému cvičení typu „tabata“.

Silový trénink založený na bezkyslíkovém výkonu, jako je zvedání činek, může být prováděn pouze osobami, které mají diabetes plně pod kontrolou. Diabetikům musí být potvrzeno lékařem, že se tomuto sportu mohou věnovat, jelikož jsou to aktivity, které způsobují růst glykémie a vyšší hladiny koncentrace glukózy po ukončeném cvičení.

Fyzická aktivita by měla být vždy konzultována s lékařem a individuálně přizpůsobena zdravotnímu stavu, schopnosti organizmu a typu cukrovky. Je nutné nezapomínat na preference pacienta, díky čemuž je cvičení příjemné a motivuje k pravidelnosti.

Jakým cvičením se vyhýbat při diabetu?

Diabetici, kteří trpí poruchami citu v chodidlech, by neměli běhat. Osobám s retinopatií se nedoporučuje cvičení, kde se skáče, kde je nutné napětí svalů, které je prováděno ve sklonu nebo kde je nutné zadržet dech. Některým aktivitám je nutné se vyhýbat i v případě malých komplikací diabetes, proto se před zahájením aktivit vždy poraďte s lékařem.

Zpět do obchodu